Robert Schnabel: I tvrdost k mé hře patří

6. září 2007 v 16:43 | www.hc-kladno.cz
Obrázek “http://hc-kladno.cz/images/multimedia/lores_3659.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Fanoušci jeho příchod vítají. A libují si i trenéři, že kladenská obrana bude mít o dalšího tvrdého a hlavně urostlého borce víc. Robert SCHNABEL chce v Kladně potvrdit pověst defenzivního hráče a přispět ke zpevnění v loňské sezóně hodně prostupné obrany.

Bylo to těžké rozhodování vydat se z Jokeritu Helsinki do Kladna?
"Když už jsme se s agentem Hamalem rozhodli, že se vrátím do Čech, tak už to nebylo dlouhé rozhodování. Od Kladna přišla slušná nabídka, bylo vidět, že o mě mají zájem. Takže nebylo moc co řešit."

Jak hodnotíš tvoje poslední sezóny v zahraničí?
"Nemohu si vůbec stěžovat. V předminulé sezóně v IFK Helsinki jsem byl vyhlášen nejlepším obráncem, když v klubu byli hráči jako Karalahti a další známí, to jsem byl docela překvapený. V poslední sezóně byla první polovina taková pomalá, v klubu měli problémy s trenérem kvůli jeho sklonům k alkoholu a to se projevilo i na náladě v kabině a vztazích mezi hráči. Proto jsem odešel těsně po novém roce do Jokeritu za trenérem, který mě vedl rok předtím v IFK. Dostali jsme se do finále, všechno bylo perfektní. Patřil jsem mezi nejlepší defenzivní hráče play-off, ale pak jsem měl smůlu, když jsem si hned v první třetině prvního finálového utkání natrhl tříslo. A i když jsem pak zkoušel nastoupit ještě ve druhém finálovém zápase, už to nešlo. Sezóna pro mě skončila."

Co tě přivedlo zpátky do české extraligy, když se ti ve Finsku tak dařilo?
"Změnily se podmínky. Hodně tam teď tahají Kanaďany, kteří nepodepíšou po kempu v NHL, protože jsou pro ně levní. Podepíšou za třetinu nebo čtvrtinu toho než hrajeme my. Finsko proto padlo, ale chtěl jsem jít do Švédsko. A to nakonec také nevyšlo, i když už jsem byl s jedním týmem prakticky domluvený. Čekal jsem ale dlouho a byl už nervózní. A když přišla nabídka z Kladna, už jsem chtěl mít jistotu."

V Kladně máš smlouvu na rok jako hostující hráč ze Sparty. Proč jsi se nevrátil právě tam, když jsi hráčem českého mistra?
"Měl jsem nabídku i ze Sparty, ale to bylo v době, kdy jsem upřednostňoval zahraničí a čekal na nabídku ze Švédska. A když to dopadlo tak, že se vrátím, tak už měla Sparta sedm obránců. Měl bych to tam asi těžší než tady v Kladně. Když budu podávat dobré výkony, zahraji si v Kladně víc než bych mohl hrát ve Spartě."

Po roce vyrazíš za hokejem zase do světa nebo aspoň do Evropy?
"To nevím, záleží, jak budu hrát tady v Kladně a jaké budou nabídky."

Zvolil jsi Kladno i proto, že to nemáš z Prahy daleko?
"Je to výhodné, jasně. Ale byl bych raději v Praze kvůli dědečkovi, protože to je můj největší fanda. Už na tom není zdravotně tak dobře, aby mohl jezdit na zápasy do Kladna. Ale doufám, že ho sem máma někdy přece vezme, aby mě viděl hrát."

Bude to pro tebe příjemná změna být zase doma, blízko rodiny a přátel ...
"To je jasné. V zahraničí jsem byl v poslední době sám, ve Finsku se mnou nebyl v týmu žádný další Čech. Sice se tam v kabině mluvilo normálně anglicky, ale pak, když jdete třeba na pivo, tak kluci mezi sebou mluví a vtipkují finsky, a to se tam pak člověk cítí divně."

Jak vzpomínáš na sedm sezón v zámoří?
"Mám smíšené pocity, samozřejmě. Daly mi hodně, byla to pro mě super životní zkušenost. Nemůžu si stěžovat. Mrzí mě jenom, že jsem se tam víc neprosadil. Ale je to pryč. Už je to pro mě uzavřená kapitola."

Nepočítáš, že by ses ještě za velkou louži s hokejovou výzbrojí vydal?
"Teď už ne. Zvlášť poté, co se změnila pravidla. Už se dívají po jiných typech hráčů, než jsem já. Velkým hráčům jako jsem já tam odzvonilo."

Ale Kladno právě na takového beka čekalo. Fanoušci se těší, že to budeš řezat?
"Jsem hodně defenzivní hráč, a tak si myslím, že budu tak i v Kladně využívaný. Tvrdá hra k tomu patří. Ale samozřejmě, je to také otázka rozhodčích, nesmím přitom oslabovat tým."

Když ale bude potřeba, týmové hvězdy Patera a Procházka najdou ochránce?
"Jasně. Patýs a Prochy jsou tady klíčoví hráči a potřebují, aby měli v každém zápase prostor, aby hráli to svoje. Ale jsou tu i pravidla a potom tresty a oslabení mužstva. Ale není pochyb, že kdyby se stalo něco ošklivého, tak bych se jenom nedíval."

Jaký dojem na tebe udělalo kladenské mužstvo v prvních dnech?
"Pár kluků znám od vidění, Pateru z akcí Jágr týmu, s Tenkrátem jsem byl v Nashvillu a s Liborem Procházkou ve Spartě. V kabině všechno klape, taková ta chemie je dobrá. Teď hlavně, aby se to projevilo také na ledě."

Robert SCHNABEL
narozen: 10. 11. 1978
výška/váha: 195cm/105kg
držení hokejky: L
prošel kluby: Slavia Praha (do 1997), Red Deer Rebels, WHL (1997-99), Springfield Falcons, AHL (1998-00), Timra IK, Švédsko (2000-01), Nashville Predators, NHL (2001-04), Milwaukee Admirals, AHL (2001-04), Sparta Praha (2004-05), IFK Helsinki, Finsko (2005-07), Jokerit Helsinki, Finsko (2007).
draft: New York Islanders (1997, 3. kolo, 79.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama