Kladenský odchovanec a nejlepší Evropan draftu Jakub Voráček hlásí:Byly to neskutečné pocity, jsem šťastný!

23. června 2007 v 10:47 | www.hokej.cz
(Původní telefonát hokej.cz do Columbusu) Dopředu tušil, že bude vybrán v prvním kole draftu.Obrázek “http://www.hokej.cz/files/hraci/v/voracek_jakub/voracek_jakub_draft3.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby. Ale nevěděl, z jaké pozice přijde na řadu. Ani který klub si ho zamluví. Jakub Voráček prožíval před dražbou hokejových nadějí napětí, zároveň byl ve velkém očekávání. Říká se, že draft bývá vstupní bránou do NHL. Sice až tolik neznamená, ale kdo v něm uspěje, má blízko k dobré smlouvě i k uplatnění v týmu. Kladenský odchovanec byl v původních odhadech Úřadu nezávislého skutingu sedmý mezi hráči ze zámoří. Stejně dopadl i samotný draft. Jako první Evropan vystoupal na pódium haly Nationwide v Columbusu krátce poté, co jeho jméno do mikrofonu oznámil nový generální manažer domácího týmu Scott Howson.
//<![CDATA[ //]]>
Šest hráčů už mělo výběr za sebou. Jako sedmí brali domácí Blue Jackets, zaplněná aréna napjatě sledovala, kdo bude ten šťastný. Když Scott Howson řekl jméno Jakuba Voráčka, fanoušci se dali do obrovského ryku. "Bylo to něco neuvěřitelného, moje pocity jsou absolutně nádherné. Jsem šťastný!" hlásí účastník posledních světových šampionátů osmnáctiletých i dvacetiletých.
Voráček se dočkal, splnění prvního snu je na světě. "Podal jsem si ruce s agenty Petrem Svobodou a Pavlem Maršounem, objal jsem se s rodiči a se sestrou. Pro všechny to moc znamenalo. Je to událost, na kterou do konce života nezapomenu. Člověk si představuje, jaké to je. Ale skutečnost pak vypadá ještě mnohem lépe," vypráví.
Vzápětí hvězda kanadského týmu Halifax Mooseheads zamířila na pódium. Voráček převzal dres Blue Jackets a poprvé zapózoval fotografům. To všechno v bouřlivé atmosféře zaplněné haly. "Lidé byli fantastičtí, moje dojmy jsou úžasné. Každému bych to přál zažít," reaguje při vzpomínce na to, co se dělo bezprostředně po výběru.
Český talent následně přišel na plochu, ke stolu svého nového klubu. "Podal jsem si ruce s lidmi z organizace, pak následovaly rozhovory s novináři. Abych pravdu řekl, bylo toho hodně. Je to všechno dost náročné, člověk se ocitne v jednom kole. Interview, fotografování a tak. Ani jsem si pořádně nestačil uvědomit, co se stalo. Teď už přece jen mohu říci, že mi všechno dochází. Mám neskutečnou radost," líčí upřímně.
Vstupní draft NHL je velkou show, především tedy první kolo. Nejnadanější hokejisté, kteří mají největší šance uspět, se v dějišti akce pohybovali už v předstihu. Voráček a ostatní stihli ve čtvrtek tradiční setkání s žurnalisty, junioři rozdali stovky podpisů. Kladenský odchovanec dorazil do Columbusu ve středu, předtím tři týdny trénoval u svého agenta Petra Svobody v Los Angeles.
Tehdy tvrdil, že si důležitost draftu moc nepřipouští. Ale dění neustále sledoval. "Dlouho jsem nebyl nervózní, když jsem však seděl v hale a začínalo první kolo, tak už to neplatilo. Napětí se objevilo, to je jasné. Člověk to prožívá a čeká, jak všechno dopadne. Jakmile zaznělo moje jméno, a zrovna do Columbusu, byl jsem nepopsatelně šťastný," opakuje.
Prognózy před draftem bývají ošidné. Hráči třeba mohou mít lepší pocit z mítinků s některými kluby, jenže skutečnost pak bývá úplně jiná. Jakub Voráček proto radji nepřemýšlel o tom., kdo po něm sáhne. "Bylo mi to jedno. Jestli půjdu tam, nebo jinam - fakt jsme to neřešil. Odhady jsou jedna věc a samotný draft druhá," konstatuje.
Loni na podzim, kdy byli poprvé zmiňováni favorité draftu, se Voráček pral o pozici jedničky s Angelem Espositem. Jenže všechno nakonec dopadlo jinak. Esposito přišel na řadu až jako dvacátý, daleko za českým útočníkem. "Od té doby se spousta věcí změnila. Jedničkou se stal Patrick Kane, o němž tehdy nikdo nemluvil. Ale Pat je skvělý hráč, zaslouží si to. To samé James vanRiemsdyk nebo Kyle Turris. Jsem přesvědčen, že v NHL dokáží velké věci," naznačuje.
Totéž by ale mělo platit i v případě Voráčka. Columbus se dosud nikdy nedostal do play off, v týmu Blue Jackets by mohl kladenský odchovanec najít uplatnění snáz než třeba v Detroitu, Ottawě nebo v jiném silném celku. "Zatím netuším, zda mi už letos Columbus nabídne smlouvu. Na to je teď pravdu moc brzy. Zástupci klubu mě přivítali v organizaci a naznačili, že se mnou počítají," říká.
Voráček spíš připouští variantu, že ještě rok zůstane v Halifau. "Uvidíme, co se stane v nejbližších dnech. Ale myslím, že budu dál hrát Quebec Major Junior Hockey League," přidává. Vedení týmu Moosehedas si tím pádem může mnout ruce. Výtečný střelec, bojovník a bruslař se v uplynulé sezoně uvedl skvěle, takového hráče by brali všude.
Jakub si nyní užívá dojmů a pocitů z draftu. "Po všech těch povinnostech jsme s rodinou zašli v hale do sky boxu Blue Jackets, kde byl klid a pohoda. Měli jsme v plánu večeři. Povídali jsme si, všechno probrali. Vím, že mě teď čeká další etapa. Musím potvrdit, že mě klub nebral náhodně," uvědomuje si.
Po draftu se Voráček vrátí domů. Od chvíůle, kdy odjel na testy do Toronta, pobýval ve Spojených státech. "Ještě to musíme upřesnit, ale v Kladně nějaký čas zůstanu. S Petrem Svobodou se domlouváme na tom, že bych v srpnu odletěl na tři týdny do Los Angeles, pak bych měl jet na kemp do Halifaxu. Potřebuju být pořádně připravený, takže tomu obětuju maximum. Příští sezona pro mě bude hodně důležitá," uzavírá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama