Radek Gardoň: Hokej si teď daleko víc užívám

14. února 2007 v 19:48 | www.hcrabatkladno.cz

V letošní sezóně se dostal do pozice nejstaršího kladenského hráče, ale hraje jako za mlada. A tak není divu, že útočník RADEK GARDOŇ našel s vedením klubu společnou řeč a dohodli se na další smlouvě. V osmatřiceti letech podepsal technický útočník kontrakt, podle kterého může v extralize vydržet až do čtyřiceti.

Podle nové smlouvy by měl Gardoň oblékat kladenskou sedmadvacítku v dalších dvou letech. I když dohoda je uzavřená na rok s roční opcí. "Domluvili jsme se, že by to mohly být dva roky. A řekl jsem, že pokud by mi to nešlo, skončil bych po roce, i kdybych měl na další sezónu platný kontrakt. Tak jsme udělali takovou pojistku, že namísto dvouleté smlouvy jsme se dohodli na roční s opcí. Když to nepůjde, rozejdeme se po roce a nebudeme muset řešit rozvázání smlouvy. V opačném případě bude kontrakt pokračovat," vysvětlil Gardoň.

Chuť do hokeje rozhodně neztratil. Naopak. V Kladně teď zažívá lepší období, a tak pro něj rozhodování o pokračování kariéry nebylo složité. Jejího konce se přitom nebojí. "Pro mě je ke konci kariéry důležitá každá sezóna. Člověk se musí cítit zdravotně dobře a pak i na ledě musí být vidět. Pokud pozná, že na to nemá, že mu ujíždí vlak, tak by měl kariéru ukončit. Naučit se žít s tím, že je konec, že začíná něco nového. Letošní sezóna zatím probíhá dobře. Důležité je, že se mi vyhýbají zranění."

Jako útočníka může Gardoně těšit, že Kladno je nejproduktivnějším týmem extraligy. "Je to milý fakt, ale ani se tomu nedivím. Jsou tu opravdu výborní hráči, především Pavel Patera a Martin Procházka, přišel Radek Bělohlav, v útoku jsme hodně silní. Přesilovky, co kluci hrajou, jsou jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl. Jsou založené na intuici hráčů, kteří si umějí vyhovět, dokážou dát góly. Pro play-off je to silná zbraň a dobrá výchozí pozice, soupeři by se nás mohli bát," troufá si hráč, který zatím ve čtyřiačtyřiceti zápasech nasbíral 28 bodů za deset gólů a osmnáct nahrávek. S touhle bilancí je v kladenské tabulce produktivity čtvrtý.

Síla kladenské útočné hry naplňuje Gardoně optimismem i pro další průběh sezóny. Gagy nepochybuje o tom, že Kladno si zahraje v play-off a nemusí podle něj být jenom do počtu. "Určitě. Říká se to pořád, že play-off je jiná soutěž, v níž se může stát cokoliv. Rozhodující roli bude hrát gólman a v útoku jsme silní. Trošku nám vázne obranná hra, ale to není jenom věc obránců. Musíme jim pomoc dozadu. Všechny týmy začínají na stejné startovní čáře, můžeme mít měsíc fazónu a může se stát cokoli."

Sílu kladenského RABATU spatřuje Radek Gardoň nejen v útoku, ale také ve zkušenosti největších osobností. "Máme v týmu i mladé hráče, ale tahouny jsou kluci, kteří v hokeji dokázali nejvíc, co mohli. A jejich zkušenosti v play-off mohou být hodně cenné. V takových zápasech si zkušenější hráč mnohem víc dovolí, důležitost zápasů a vypjaté okamžiky mu tolik nesvazují ruce. Jeho hra pak působí úplně jinak, než když je člověk svázaný nervozitou. V zápasech play-off rozhoduje každá maličkost a právě tihle zkušení hráči jako Patera, Procházka a další je dokážou hodně ovlivňovat," tvrdí útočník, kterému také zkušenosti rozhodně nechybějí. Gardoň hrál nejen v české extralize, ale také v Japonsku nebo v Německu.

Ve svých osmatřiceti letech styl nemění. Nejen ve hře, ani v přípravě nevymýšlí novinky. "Ne, to ne. Nedělám nic zvláštního, na to jsem nikdy nebyl. Spíš myšlení na zápas se změnilo, psychická příprava je jiná. Konec se blíží, hokej si teď daleko víc užívám. Chci udělat pro úspěch víc než jsem dělal třeba dřív. Je pro mě zadostučinění, že mančaftu ještě mohu něco dát," vykládá a přidává recept na hokejovou dlouhověkost. "Prvním předpokladem je, aby sloužilo zdraví. Aby se vyhýbala zranění většího rázu, jako jsou zranění kolen, ramen a podobná. A pak hraje roli motivace. Když na to člověk má výkonnostně, musí ho to pořád na led táhnout. Musí chtít pomoci a umět si hokej užívat."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama