K jistotě stačí bod

Po těsné prohře na ledě pražské Slavie je jasné, že k jistotě postupu do play-off potřebuje Kladno bod v posledním zápase s Českými Budějovicemi. Pokud by doma prohrálo, muselo by spoléhat na to, že v souběžně hraných zápasech zaváhá alespoň jeden z trojice Znojmo, Litvínov, Třinec. První dva by v tom případě nesměly získat ani dva body. Se všemi konkurenty má Kladno horší bilanci ze vzájemných zápasů, která v konečné tabulce rozhoduje.

Ze hry venku pro Kladno jsou Vítkovice. Ty se sice ještě mohou do elitní desítky dostat, avšak nikoli na úkor Kladna. Naopak Litvínov, Znojmo i Třinec mohou Kladno v tabulce ještě přeskočit.

V duelu na Slavii mělo Kladno k remíze blízko, druhý gól dostalo čtyři minuty před koncem zápasu. "Zápas dost ovlivnilo to, že jsme se sice ubránili přesilovkám domácích, ale zároveň jsme my ty naše nehráli moc dobře," řekl po utkání střelec jediné kladenské branky obránce Martin Ševc. Na konci druhé třetiny vyrovnal při přesilovce parádní střelou od modré. "Někdy se to prostě povede takhle dobře trefit," nemohl mít z gólu pražádnou radost. V tu chvíli už znal výsledky z ostatních stadionů a věděl, že v posledním duelu bude hrát Kladno o všechno proti silnému soupeři. "Budějovice hrají letos výborně a pro nás je každý zápas těžký, ale snad to zvládneme," řekl Martin Ševc.

S Českými Budějovicemi sehrálo Kladno v letošní sezóně vyrovnané partie, ale bodovalo jenom jednou. Na domácím ledě po remíze 6:6 prohrálo v prodloužení, přitom na dosah mělo vítězství v normální hrací době. Pamatujete? Gól na 6:6 dostalo v čase 59:22. Remíza by mu ale tentokrát k potvrzení play-off bohatě stačila.

A pokud získá RABAT s Jihočechy aspoň dva body, zajistí si výhodu domácího prostředí v předkole play-off, protože skončí na osmém místě. Ani pro České Budějovice není ale utkání v Kladně nezajímavé. Bojují totiž na dálku s Pardubicemi o druhé místo. A v Pardubicích hraje Litvínov, jeden ze soupeřů Kladna.

Matematika postupu do play-off z pohledu HC RABAT Kladno:

1. Výhra nebo dva body za výhru v prodloužení nebo po samostatných nájezdech s Českými Budějovicemi
To by přineslo Kladnu jistý postup z osmého místa. Na výsledky konkurentů by se nemuselo ohlížet.

2. Remíza v zápase s Českými Budějovicemi
Znamená jistý postup, ale nemusí být z osmého místa. Zda pak skončí Kladno osmé, deváté nebo desáté, záleží na výsledcích Litvínova a Třince, Znojmo už by ho bodově dotáhnout nemohlo.

3. Prohra s Českými Budějovicemi
Ani ta nemusí znamenat pro Kladno konec sezóny. I v takovém případě může RABAT skončit do desátého místa, ale aspoň jeden z trojice Litvínov, Třinec, Znojmo se nesmí dostat na 76 bodů. Litvínovu chybí na Kladno dva body a hraje v Pardubicích, Třinec ztrácí také dva body a hraje na Spartě a Znojmo, které hostuje v Karlových Varech, je tři body za Kladnem.

Vzájemná bilance Kladna s týmy, které by ho ještě mohly v tabulce přeskočit:
KL - ZNO: 3:4, 7:1, 3:4, 4:5
KL - LIT: 1:2, 4:7, 1:2, 4:1
KL - TRI: 5:7, 5:3, 2:4, 3:2sn
Protože se všemi má Kladno horší bilanci vzájemných zápasů, v případě rovnosti bodů skončí o příčku hůř.