Jak žijí legendy: Milan Nový

9. února 2007 v 21:51 | www.hcrabatkladno.cz
Letošní sezóna a skvělá střelecká představení kladenského RABATU, obzvlášť dvojice Procházka - Patera, dávají vzpomenout na slavné doby kladenského hokeje a umění nejlepšího kanonýra československé hokejové historie MILANA NOVÉHO. Jak dnes jedna z legend kladenského hokeje žije?

Žádný hokejista nedal v nejvyšší československé soutěži a v národním týmu víc gólů. Milan Nový znamenal pro spoluhráče a fanoušky jistotu. Mohli se na jeho umění spolehnout. Stejně spolehlivý je ve své profesi i dnes skoro dvacet let po skončení aktivní kariéry. V hokeji to už ale není. Stejně jako jste ho nepřehlédli na ledě, musíte si ho všimnout i dnes, pokud se objeví ve vaší blízkosti. Všude je ho plno, vodopád slov chrlí na všechny strany. Zastavit ho je téměř nemožné. Dobře komunikovat potřebuje ve své nové profesi. A když se stočí řeč k hokeji, má Milan Nový rozhodně o čem vyprávět. "Těch pěkných věcí, které jsem prožil s hokejem, je spousta. Tituly s Kladnem, s reprezentací, angažmá v NHL, ve Švýcarsku jsem si krásně zahrál. Prostě jsem měl štěstí, že se mi vyhýbala zranění a mohl hrát dlouhou dobu. A také jsem hrál s výbornými spoluhráči. Pospíšil, Kaberle, Novák, Bauer, v národním týmu Martinec, Šťastný, Augusta, ve Washingtonu Garttner, v Kladně taky Jágr, když už jsem byl starej, Dudáček, Hořava. Kdo si zahraje hned s několika generacemi hráčů?"

Milan Nový hrál nejen dlouho na vrcholové úrovni, ale za celou dobu aktivní kariéry málokdy chyběl. "Člověk musí mít štěstí. Co je platné, že umíš hokej, když přijde vážné zranění? Já neměl problémy ani s koleny, ze zády, nic takového. Jenom vyražené zuby, nějaké šití," připomíná to, co mu může většina vrcholových sportovců závidět. Zároveň ale dodává, že pro zdraví musel také něco udělat. "Není to jenom o štěstí. Hodně jsem trénoval, pracoval na sobě a dodržoval životosprávu. Tohle všechno se odrazilo na mé dobré kondici. Také to může být do určité míry dané, že je člověk odolnější. Ale jenom do určité míry. Osm sezón jsem nechyběl ani v jednom zápase. To není náhoda," říká přesvědčivě.

O tom, jak Milan Nový po celou svoji kariéru tvrdě trénoval, kolovaly po Kladně dlouho různé historky. Byly hlavně o tom, jak kladenský střelec nikdy nic neošidil a ještě si přidával. "Dělal jsem o hodně víc v tréninku než ostatní. Chodil jsem třeba i v zimě běhat nebo do posilovny. Teď je to třeba normální, ale dřív to tak nebylo. Měl jsem i jednoho atletického trenéra pana Jungmanna. Jeho rady jsem v tréninku taky využíval. Prostě to byly věci, které jsem dělal navíc. Fungovalo to a myslím si, že mi to pomohlo právě k tomu, že jsem prakticky nepoznal vážnější zranění," přitaká dnes pětapadesátiletý podnikatel.
Když mluví na kladenském zimáku hodně nahlas o tom, jak se mají střílet góly, není to proto, že by se chtěl vytahovat. Jenom své následovníky hecuje. Říká totiž, že některé věci se ve sportu ovlivnit nedají. "Ne. Čuch na góly a jejich střílení se natrénovat nedá. V tom jsem musel mít určité štěstí. Dokázal jsem být většinou ve správnou chvíli na správném místě. Jako Gerd Müller ve fotbale. Přišel jsem asi v devíti letech do přípravky, neměl jsem ani výzbroj, hráli jsme na tréninku a hned jsem dal gól. Nějak se to odrazilo před branku, já tam stál a dal gól. Totéž v áčku Kladna: první zápas s Košicemi a taky, hned jsem dal gól. Někdy se hráči snaží, ale nejsou ve správný okamžik tam, kde je to potřeba nebo neví, jak danou situaci vyřešit. A to si myslím, že žádný trenér nikoho nenaučí. To hráč buď má nebo nemá. To ostatní se natrénovat dá. A já měl štěstí nejen na výborné spoluhráče, ale i trenéry. Že jsem byl dobře fyzicky připravený, že mě dávali do dobré pětky," vykládá o svém střeleckém umění a střeleckých zákonitostech Milan Nový. Že by ale střelecké vlohy po někom zdědil, to si tvrdit netroufá. "Možná jo, ale nevím po kom. Táta nesportoval vrcholově, ale prostě jsem čuch na góly měl. To je jako Jarda Jágr. Jeho táta taky nehrál velký hokej a Jaromír má určitě věci, které se nedají natrénovat, má je vrozené." Avšak jen tak s talentem a bez speciálního tréninku střelby dát tolik gólů, to by asi taky nešlo. Ani v tomhle Milan Nový nic nepodcenil. I speciální střelecké tréninky patřily do jeho volného času. "Ze začátku kariéry ani ne. Ale pak, když jsem už měl jméno a dával góly pravidelně, tak jsem začal trénovat víc. Abych udržel laťku. Tak od pětadvaceti let jsem měl speciální cvičení na zápěstí, střílel jsem se železnými puky na zahradě. Říkal jsem si, že když budu něco takového dělat, bude gólů víc nebo hlavně, že budou pravidelně. Sezóna je dlouhá. Taky přišla období, že jsem nemohl dát gól. Ale netrvala déle než týden, deset dní. A ne třeba měsíc."

Pokud má "Balik" Nový čas, nechybí v hledišti kladenského stadionu při extraligových zápasech. Letos musí mít radost, vždyť Kladno je nejlépe střílejícím týmem soutěže. Ale recept na góly pro své následovníky Milan Nový nemá. A proč se dneska v extralize nenajde kanonýr jeho kalibru? "Nevím. Ale asi to bude i o tom, že je to dneska těžší. Brankáři určitě mají větší výzbroj, za nás tam kolem nich bylo daleko víc místa. Hraje se také ve větším tempu. A na rozdíl od dnešního Kladna jsme v našem týmu dřív měli pětku velmi kvalitní. Kdežto třeba Martin Procházka s Pavlem Paterou vyčnívají, najde se k nim křídlo, ale celá pětka na takové výši není. Hlavně obránci, kteří by útočníkům posílali pasy jako nám dávali Pospíšil s Kaberlem, v tom je velký rozdíl. To je slabina dnešního Kladna. Ale i dalších týmů. Beků, kteří umějí dát přihrávku do vyložené šance, v extralize moc není. Když byla výluka NHL, tak bylo vidět jak všechny převyšoval Tomáš Kaberle. Ten to má v sobě, ale to žádný trenér beka nenaučí. Stejně jako nedostane do střelců čuch na góly."

Kariéra Milana Nového byla dlouhá a úspěšná. Sám říká, že jen těžko mohla být úspěšnější. Jediné, čeho by mohl litovat, je, že když skončil jako hráč, nepokračoval dál jako trenér. Pár let pokračoval v kladenském klubu jako jeho sekretář, ale tím pro něj hokejový profesionální život pomalu končil. Proč se vlastně z nejúspěšnějšího střelce československé historie nestal trenér? "Nedostal jsem žádnou nabídku, abych mohl být trenérem. Tak obchoduji. Dělám s americko-izraelskou továrnou a také s naší velkou českou stavební firmou. Když mám čas, jdu si zahrát hokej s veterány na Kladně, to mám kousek. Když mám víc času, tak stihnu i pár zápasů za národní mužstvo starých pánů. Jsem šťastný, že přejedu hřiště a občas ještě nějaký ten gól dám," usmívá se, když vysvětluje svůj poměrně rychlý odchod z hokeje. Nebyl pro něj ale nijak tragický. V nové roli podnikatele se chytil velice rychle. "Za krátkou dobu jsem si založil firmu. Měl jsem rodinu a čas běžel. Nabídku jsem žádnou nedostal, musel jsem se o sebe postarat.To je všude na světě stejné," nedělal si už tenkrát v osmatřiceti ze změny těžkou hlavu. A dnes nemá proč litovat. Daří se mu i ve druhé životní roli. "Jsem majitelem firmy, která zastupuje velkou americko-izraelskou továrnu. Dělám také asistenta generálního ředitele jiné velké firmy. Mám toho víc, pracuji hodně. Obchoduji už šestnáct let s kosmetikou, mám v republice spoustu vážených klientů." A jak se vlastně stane, že se slavný hokejista vrhne na obchody s kosmetikou? "Je to zase o nabídce. Dostal jsem ji od jednoho zahraničního obchodníka. Ten pán mě znal ze Spojených států, kde jsem hrál. Stejně tak jsem před rokem dostal nabídku od jiného šéfa a pohybuji se i v nemovitostech. Samozřejmě, že to vypadá všechno jednoduše, ale nešlo tak hladce. Musel jsem se učit nové věci, ale mojí výhodou bylo, že jsem prakticky neměl konkurenci. V Česku nemá firma jiného zástupce. A dneska, po šestnácti letech práce, už mám kontakty, klienty i dobré jméno."

Jako každý živnostník je i Milan Nový pracovně hodně zaneprázdněný. A tak mu na hokej už tolik času nezbývá. "Kolikrát jedu kolem zimáku z Prahy, říkám si, máme trénink, mohl bych přijít. Ale po celodenní práci jsem hodně unavený, často dělám i večer doma a prostě nestíhám. Dřív jsem tolik nepracoval," trošku vyčítá sám sobě. A navíc se ozývá to, co z kariéry neznal. Zranění. "V letošní sezóně jsem toho zatím moc neodehrál. Chodil jsem hodně na tenis, až moc a píchlo mě v koleni. Jinak mi to ale hrálo dobře. Nekouřím, moc nepiju alkohol. Tak věřím, že bych si přece jenom mohl ještě letos zahrát."

Když mluví Milan Nový o tréninku, má tím na mysli pondělní večery, kdy se na kladenském zimáku scházejí bývalí hráči. "Chodí nás tak patnáct. Největší problém je, když si zapomeneme domluvit brankáře. Tak jsme pak naštvaní. Ale to se stane jednou za sezónu, že máme třeba jenom jednoho gólmana. Tak si jedno mužstvo musí položit branku. A když je nás málo, tak musíme i odpočívat. Nemůžeme hrát ve dvanácti hodinu a půl v kuse," říká o trénincích Old boys. Občas se podaří domluvit i nějaký zápas, ale jde jenom o nárazové akce. Stejně jako v případě reprezentace. "Národní mužstvo veteránů hraje pár utkání, buď po republice nebo v zahraničí. Dřív jsem i pomáhal s organizací, ale teď hodně pracuji, už to jde spíš mimo mě. Jenom, když někdo zavolá a potřebuje sehnat hráče, tak pomohu. Třeba teď mi volal Daro Rusnák před zápasem v Košicích, abych obvolal pár hráčů, které by tam rádi viděli. Tak jsem to rád udělal," říká Nový o svém současném hokejovém životě.

Vizitka
Milan Nový
narozen: 23. 9. 1951
prošel kluby: SONP Kladno, Dukla Jihlava, Washington Capitals, ZSC Curych, WEV Vídeň
největší úspěchy: 2x mistr světa (1976, 1977), vítěz PMEZ (1977), 5x mistr ČSSR (1975-1978, 1980), účastník ZOH 1976 a 1980, Kanadského poháru 1976 a 1981. góly: 474 v lize a 120 v reprezentaci
otec Kláry (30), Milana (28) a Karolíny (20)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bsjlnt bsjlnt | E-mail | Web | 23. dubna 2009 v 9:57 | Reagovat

PKGSHM  <a href="http://lzvoewohvcxj.com/">lzvoewohvcxj</a>, [url=http://vtxkguowdsro.com/]vtxkguowdsro[/url], [link=http://mqoxjwhdscqr.com/]mqoxjwhdscqr[/link], http://qvpgvfxuheyd.com/

2 sktnrcdbwb sktnrcdbwb | E-mail | Web | 22. května 2009 v 21:06 | Reagovat

tKXLaO  <a href="http://tbsmnaumbzyn.com/">tbsmnaumbzyn</a>, [url=http://qmbkkqzxbutv.com/]qmbkkqzxbutv[/url], [link=http://vcqljmulwwkf.com/]vcqljmulwwkf[/link], http://qurznlbfoqhz.com/

3 hmtjsggzu hmtjsggzu | E-mail | Web | 27. května 2009 v 20:51 | Reagovat

dbLIFQ  <a href="http://pflafjdngjpi.com/">pflafjdngjpi</a>, [url=http://tkxwpfublfht.com/]tkxwpfublfht[/url], [link=http://zldjfmauweuz.com/]zldjfmauweuz[/link], http://scnrjrvrdpke.com/

4 rziktfdrl rziktfdrl | E-mail | Web | 8. června 2009 v 15:45 | Reagovat

6BWKMB  <a href="http://ptbzgglzoavs.com/">ptbzgglzoavs</a>, [url=http://beeyagtzydgh.com/]beeyagtzydgh[/url], [link=http://rktmqrthafec.com/]rktmqrthafec[/link], http://nfpkpmwsvldd.com/

5 ZdenekE ZdenekE | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:56 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na hc-kladno.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama