Martin Frolík je útočník reprezentace .

6. listopadu 2006 v 20:42 | www.hcrabatkladno.cz
Frolik_Martin
Útočník Martin Frolík dal v posledních třech zápasech šest gólů a toho si nemohl nevšimnout reprezentační trenér Alois Hadamczik. Dodatečně povolal našeho útočníka do kádru národního mužstva pro blížící se Karjala Cup. "Hlásit na reprezentačním srazu se mám už dnes v pět hodin," řekl nadšený hráč v neděli odpoledne. Krátce předtím mu Hadamczik volal.

Pro Frolíka je to premiéra v seniorské reprezentaci. "Byl jsem na mistrovství světa osmnáctek a pak ještě párkrát ve dvacítce. S ní jsem ale šampionátu nebyl. Tenkrát mi vypadlo rameno a nehrál jsem ani moc dobře," připomněl poslední reprezentační zkušenosti z mládežnických výběrů.

Prosadit se do kádru, který pojede na finský turnaj, bude ale pro Frolíka složité. "Teď jsme tam navíc tři útočníci, takže se nedostane na celou lajnu. Řekli mi, že určitě budu hrát v úterý v Plzni proti Švédsku a pak se uvidí."
Ať už se do užšího kádru pro Karjala Cup dostane nebo ne, reprezentační pozvánka je pro čtyřiadvacetiletého útočníka velkým povzbuzením. "Něco takového jsem ani ve snu nečekal, nemohl jsem tomu věřit. Budu se snažit, abych nezklamal," soukal ze sebe pár minut poté, co se o nominaci dozvěděl.

Nicméně reprezentační přestávka přichází pro Frolíka a kladenské mužstvo nevhod. "Zrovna jsme se rozehráli, to je fakt. Jsem zvědav, co s námi těch deset dní udělá," souhlasí autor šesti kladenských gólů v posledních třech zápasech.

Frolíkovi prospělo zařazení do druhého kladenského útoku vedle Gardoně a Tatíčka. S Gardoněm si rozuměli už před rokem, než si Frolík vykloubil rameno a musel na operaci, která pro něj znamenala prakticky konec sezóny. Letos rameno drží a hráč s číslem 39 si znovu pochvaluje spolupráci se zkušeným spoluhráčem. "S Gagym se mi hraje fakt výborně. Samozřejmě, že určitě přijdou i zápasy, kdy se nám nebude dařit, ale to na tom nic nemění. Na ledě si rozumíme a jde nám to."

Kladno se dostalo do pohody a konečně zabralo i na ledě soupeře. I když Plzeň mu vysoké vítězství 7:2 hodně usnadnila. "To určitě. Měla blbý den. Taky jsme letos sehráli takové zápasy. Vždyť jim nepomohly ani přesilovky pět na tři, dohromady hráli ve dvojnásobné převaze pět minut a dali jenom jeden gól," připomněl Frolík jeden z důležitých faktorů plzeňského duelu.

Teď věří, že Kladno už bude na cizích kluzištích bodovat častěji. "Po zápasech v Pardubicích jsme si sedli a řekli si, že takhle to dál nejde. Určitě se zlepšil nás přístup k zápasům venku. Dokážeme se víc vyhecovat, víc si věříme," řekl Frolík a dodal: "Máme za sebou čtyři vydařená utkání. Po reprezentační pauze by to chtělo porazit Třinec a Vsetín a bylo by to výborné."
hokej.cz

Dlouho se trápil, osmnáct extraligových kol nemohl dát gól. Jenže pak kladenský útočník Martin Frolík protrhl smůlu a předvedl nevídaný příval přesných zásahů. V posledních třech zápasech skóroval šestkrát, k tomu si připsal dvě nahrávky. Nejspíš právě tahle skutečnost mu poté pomohla k nečekěnému posunu do národního týmu. Před rokem zazářil v kladenském dresu Jaroslav Kalla a na Karjala Cupu poprvé nastoupil za národní tým. Teď se dočkal další hráč Rabatu. "Nic takového jsem samozřejmě nečekal," přiznává Frolík.
O nominaci na zápas proti Švédsku se univerzální hokejista dozvěděl po sobotním duelu Kladna právě v Plzni, kde národní tým v úterý vyzve Tre Kronor. "Řekl mi to náš trenér Müller, jemuž volal pan Kusý. Moc jsem tomu nevěřil. Nespletli se? povídal jsem si v duchu. Ale pak jsem hovořil s panem Kusým a ten mi potvrdil, že mě chtějí v reprezentaci vyzkoušet," popisuje.
Když dorazil o den později na sraz národního týmu do pražské T-Mobile arény, byl radostí bez sebe. "Myslel jsem si, že si během reprezentační pauzy orazím. Pozvánka do nároďáku je nádherným a nečekaným zpestřením. Hned se mi kluci v kladenské kabině smáli, jaký jsem poznal obrat. Ještě nedávno mi to nešlo a najednou reprezentace! Musím jim koupit nějakou svačinku," směje se.
Frolík se v extralize dobře uvedl už dřív. Po návratu z kanadské juniorky, kterou válel za tým Victoriaville, si postupně vybojoval pevné místo v týmu Rabatu. Jenže loni na podzim jeho slibný rozlet zastavilo vážné ranění ramena. Frolík musel na operaci a mezi mantinely se vrátil až v závěru soutěže, kdy už Kladno nemělo o co hrát.
Na zranění měl šikovný kladenský útočník smůlu už dřív. "Rameno jsem si zranil i na mistrovství světa osmnáctiletých v roce 2000. Od té doby jsem se v nároďáku objevil ještě párkrát, když mě nominovali na akce dvacítky. Ale velký turnaj už jsem si nepřipsal," vzpomíná.
Začátek letošního ročníku byl pro Frolíka velmi smutný. Nemohl dát gól, nemohl se prosadit. V 18 kolech jen jednou nahrával, což je skutečně chabá bilance. Ale pak Martin protrhl smůlu. Bylo to v pravý čas. "Kdyby mi někdo před čtrnácti dny řekl, že se dostanu do reprezentace, hned bych si pomyslel, že se prostě zbláznil," líčí upřímně.
Všechno odstartovala trefa poti Zlínu. "Sice jsme ten zápas prohráli, ale já dal gól. Od té doby mám štěstí, povedlo se mi přidat další branky. To byl asi hlavní důvod, proč si mě trenéři národního týmu nyní vybrali. Každopádně mám za sebou týden snů a zájem reprezentace je pro mě takovou třešničkou navrch. Vůbec si nedokážu vysvětlit, jak se to vlastně stalo," kroutí hlavou.
Ačkoli Martin tajně snil o elitním výběru, blíž reprezentaci byl spíš jeho mladší bratr Michael. Nynější útočník zámořského juniorského mužstva Rimouski Oceanic a velká naděje Floridy by patrně dostal od Aloise Hadamczika šanci na nedávném Česká pojišťovna Cupu v Liberci, ale odchodem z Atlantik tahle myšlenka padla.
I vzhledem k tomu nakonec Martin svého sourozence předstihl a dres reprezentace oblékne dřív. "V případě bráchy se reprezentace čekala víc, měl k ní skutečně blíž. Ovšem vydal se svou cestou. Snad mu to v zámoří vyjde. Jsem moc rád, že tady mohu být za naši rodinu aspoň já," uzavírá skromně nečekaný reprezentační novic Martin Frolík.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama